Афанасьєв-Чужбинський Олександр Степанович (справжнє прізвище — Афанасьєв;12.03 (28.02).1816, с. Ісківці Лубенського пов. Полтавської губ., нині Лубенського р-ну Полтавської обл. — 18 (06).09.1875, м. Санкт-Петербург, Росія) — історик, письменник, етнограф, мовознавець, музеєзнавець, журналіст.
Народився в сім’ї дрібного поміщика. Початкову освіту здобув удома. У 1829—1836 рр. навчався в Гімназії вищих наук у Ніжині, де затоваришував з Є. Гребінкою і почав віршувати. Пізніше перебував на військовій службі в Бєлгородському уланському полку; в 1843 р. у чині поручика вийшов у відставку.
Знайомство О. Афанасьєва-Чужбинського у цьому ж році з Т. Шевченком згодом переросло у щирі, дружні стосунки. У 1845—1846 рр. вони разом подорожували по Лівобережній Україні. Він залишив «Воспоминания о Шевченке» й записи про останні дні життя поета «Землякам. Над гробом Т. Шевченка».
Певний час О. Афанасьєв-Чужбинський працював у канцелярії воронезького губернатора, редагував неофіційну частину «Воронежских губернских ведомостей», а з 1849 р. присвятив себе літературній діяльності. У 1856—1860 рр. брав участь в етнографічних експедиціях Російського географічного товариства по Україні, результатом яких стала книжка «Поездка в Южную Россию». Накопичені знання, враження від побаченого й почутого, а також спогади з часів військової служби лягли в основу його прозових творів, серед яких оповідання «Мельница близ села Ворошилова», повість «Бабушка», роман «Петербургские игроки».
Як поет О. Афанасьєв-Чужбинський дебютував у журналі «Современник» віршем «Кольцо» (1838). Поезії російською мовою, переважно ліричні, публікував у журналах «Галатея», «Маяк», «Москвитянин» тощо. Україномовні поетичні твори надруковано в альманахах «Ластівка», «Молодик», вони ж згодом увійшли до анонімної книжки поезій «Що було на серці» (1855). Вірш «Скажи мені правду, мій добрий козаче» став основою популярної народної пісні.
З 1860 р. О. Афанасьєв-Чужбинський мешкав у Петербурзі, активно займався журналістикою, перекладами, заснував журнал «Магазин иностранной литературы», був інспектором грамотності Балтійського флоту, завідувачем Петропавловського музею.
Автор численних віршів, повістей і романів, Олександр Афанасьєв-Чужбинський залишився в історії української літератури як яскравий представник романтичної поезії. Укладений ним переважно на матеріалах живої народної мови «Словарь малорусского наречия» (1855; незавершений), в якому відбито риси говірок Чернігівщини та Харківщини, здобув високу оцінку І. Срезневського, М. Чернишевського, І. Франка.
ПОСИЛАННЯ:
НАРОДЖЕНІ УКРАЇНОЮ. Меморіальний альманах. У 2-х т. — К.:ЄВРОІМІДЖ, 2002. — Т.1. — С. 114—115.