У 1891 р. закінчив Харківський університет, був прийнятий до ординатури Госпітальної терапевтичної клініки м. Харків, де працював під керівництвом професора А. Кузнєцова. Удосконалював знання з педіатрії в Берліні, його роботою керували корифеї світової педіатрії — А. Багінський і Г. Фінкельштейн. У подальшому професор Я. Аркавін ніколи не переривав зв’язків з видатними представниками німецької, а також французької науки, неодноразово відвідував кращі європейські клініки, регулярно слідкував за іншомовною медичною літературою. Його бібліотека була кращою у Харкові.
Доктор медичних наук (1908), професор (1911). З 1908 р. — доцент Харківського університету; від 1910 р. — завідувач кафедри дитячих хвороб Жіночого медичного інституту в Харкові; у 1920—1930 рр. — завідувач дитячої клініки Харківського медичного інституту, що утворилася після об’єднання Жіночого медичного інституту з медичним факультетом Харківського університету. Під керівництвом Я. Аркавіна навколо дитячої клініки утворилася група молодих лікарів, що стали пізніше активними учасниками створення клініки «Охматдит».
Наукові праці
Серед понад 20 опублікованих робіт Я. Аркавіна найвідоміші: «К вопросу о влиянии хлористого бария на организм животных (экспериментальное исследование) «; „К вопросу о бронхиальной астме у детей”; „О периодической рвоте у детей” (обидві — Харків, 1907); „Экскизитные случаи скарлатины”.
(Xарків, 1913). Термін «симптом Аркавіна» й досі використовується у вітчизняній медицині країн колишнього Радянського Союзу.
У некролозі, що був надрукований у журналі «Педіатрія» 14 березня 1930 р., сказано: «Я. С. Аркавін був прекрасним спеціалістом, співчутливим та уважним лікарем, з винятково ніжним і м’яким підходом до дітей, він зачаровував усіх, хто його знав, своєю делікатністю, оптимізмом, рідкісним умінням розвеселити як самого хворого, так і тих, хто його оточував, та вселяти в них бадьорість і віру в зцілення…»
ДЖЕРЕЛА:
Енциклопедія сучасної України. Т. 1. С. 646. Київ, 2001; Журнал «Педиатрия». Главное управление научными учреждениями. Государственное издательство, г. Харьков, 1930.