Молодший син великого князя київського Юрія Долгорукого від другого шлюбу з візантійською царівною. Перша дружина до 1175 р. — осетинська княжна Марія (п. 19 березня 1206); друга — дочка вітебського князя Василька Любов; третя (з 1211) — Софія (походження якої невідоме).
Коли у 1155 р. Юрій Долгорукий утвердився в Києві, Всеволод Юрійович разом із братом Михалком одержав Ростов (нині місто Ярославської обл., РФ) і Суздаль (нині місто Владимирської обл., РФ).
У 1161 р. Андрій Боголюбський вигнав чотирьох своїх братів (від другого шлюбу Юрія) з їхніх земель до Візантії — серед них був і Всеволод Юрійович. Разом із матір’ю певний час, можливо, жив у Палестині. У 1168 р. повернувся на Русь. Попередньо одержав від київського князя Ростислава Мстиславича (п. 1167) одну з волостей у Пороссі. Служив братові Глібу, що з 1169 р. недовго княжив у Києві; у 1170 р. ходив на половців.
У лютому 1173 р. старший брат Андрій Боголюбський посадив Всеволода Юрійовича на київський престол, однак через місяць його скинули смоленські Ростиславичі; трохи пізніше він разом з Андрієм ходив на них, але невдало. У листопаді 1173 р. знайшов притулок у Чернігові у Святослава Всеволодича. По смерті Андрія Боголюбського брав активну участь у боротьбі з братами за
За князювання Всеволода Юрійовича розпочалось економічне і політичне піднесення
З Київського літопису 1195 р. відомо, що руські князі обрали Всеволода Юрійовича найстарішим (головним) князем у державі — то були часи колективного управління Давньоруською федеративною монархією. Свій політичний вплив він здійснював дипломатичними заходами і династичними шлюбами з
Портрет (уявний) Всеволода Юрійовича Велике Гніздо. Худ. Ю. Штець. 2008 р. Колекція галереї "Українці в світі".