Лазар Бродський, якому судилося стати найяскравішим представником великої родини підприємців, був сином купця І. Бродського (1811—1888), засновника Олександрівського товариства цукрових заводів з правлінням у Києві. Після смерті батька Л. Бродський очолив це товариство і завдяки видатному організаторському таланту перетворив його на найбільший цукропромисловий трест Російської імперії, здобувши славу «цукрового короля». Він постійно дбав про запровадження нових технологій у виробництві, про вдосконалення цукрового буряківництва; саме з цією метою став одним з головних спонсорів при заснуванні Київського політехнічного інституту (1898).
Підприємницька діяльність Л. Бродського здобула широке міжнародне визнання; за участь у Всесвітній виставці (Париж, 1900) був удостоєний ордена Почесного легіону. Мешкаючи у Києві, Л. Бродський діяв з незмінною користю для міста. Його обирали гласним міської думи. Він керував акціонерним товариством, яке утримувало найбільший у Києві паровий млин, сприяв розвитку мережі трамвайного сполучення. Водночас, будучи найавторитетнішим діячем міської єврейської громади, Л. Бродський спорудив і облаштував у Києві Хоральну синагогу (1898).
Особливою заслугою «цукрового короля» була його невтомна меценатська діяльність. Активно працюючи на ниві просвітництва, він матеріально допоміг київському Товариству письменності у створенні Троїцького народного будинку (1902); заснував і очолив місцеве відділення Товариства для поширення освіти серед євреїв (1903); разом із братом Львом став у Києві фундатором початкового єврейського училища з ремісничим відділенням (1904). Л. Бродський відіграв також величезну роль у справі охорони здоров’я. Він надав основну пожертву при заснуванні Київського бактеріологічного інституту (1896), сприяв розширенню акушерської клініки Київського університету (1900), був основним благодійником Єврейської лікарні у Києві тощо. Смерть спіткала мільйонера у м. Базель (Швейцарія), поховано його в Києві. У духівниці Л. Бродський виділив на філантропію чималі суми; крім того, на відписані ним капітали міська влада Києва здобула можливість на вельми вигідних умовах спорудити Бессарабський критий ринок (1910—1912).
ПОСИЛАННЯ:
НАРОДЖЕНІ УКРАЇНОЮ. Меморіальний альманах. У