На тлі тотального засилля маскультури, занепаду освіти і патріотичного виховання молоді, неналежного збереження
Галерея «Українці в світі» представляє духовних подвижників від доби Київської Русі до сьогодення. Її мета — явити сучасникам відомих та невідомих діячів у різних сферах людської діяльності, народжених Україною, що відіграли помітну роль в історії світової культури. При чому — не лише етнічних українців, а вихідців з України, всіх, для кого ця земля стала рідною…
Багато портретів відомих і маловідомих, шанованих і забутих особистостей… зібрали співробітники галереї. Художники з усіх регіонів України писали портрети, відтворюючи старовинні гравюри, досліджуючи вітчизняні та іноземні джерела, творили унікальні образи князів і князівен, монархів і святителів, портретних зображень яких до цього часу не існувало.
Урочисте відкриття експозиції «Українці в світі» відбулося 26 липня 2008 р. з нагоди святкування
Враховуючи особливе значення галереї портретів «Українці в світі» для вивчення, пропагування історичної спадщини України, відродження національної пам’яті, а також її роль у справі збереження духовної та матеріальної культури нашого народу, Указом Президента України від 15 лютого 2010 р. № 167/2010 галереї портретів «Українці в світі» було надано статус Національної. Галерея, що має аналоги в розвинених державах світу, була унікальною на пострадянському просторі. Лише у 2010 р., слідом за ініціативами України, розпочато створення аналогічної галереї у Росії та виділено для цього найкраще приміщення Москви — колишній музей Леніна на Красній площі…
Національна галерея «Українці в світі» розміщувалася на стінах колишнього київського музею Леніна, а нині — «Українського Дому» — це, на наш розсуд, найбільш доречне наповнення цього державного закладу.
НЕ МАЄ ПОШАНУВАННЯ ПРОРОК У ВІТЧИЗНІ СВОЇЙ…
Нині близько 3000 портретів, понад 200 чудотворних ікон Богородиці… опинилися на вулиці. Брутальність, з якою було вирвано зі стін картини і кріплення, нагадує ненависть, з якою варвари без роду руйнували культурні цінності…
Портрети героїв зі світовим ім’ям, видатних українських діячів науки, мистецтва, державотворців, митрополитів і святих, дисидентів і поетів переживають тепер долі своїх прототипів — часто вигнанців зі своєї землі, витіснених радянською безбожною владою, заперечених ємськими указами і валуєвськими циркулярами, винищених і висланих…
Чудотворні ікони, що пережили війни та лихоліття і зберегли на своїх святих ликах знаки від шабель чужоземних завойовників, терплять нині наругу від місцевих чужинців, чужинців по духу… Більше двох сотень списків чудотворних ікон Богородиці, явлених по всій землі
«Український Дім» на Європейській площі — у самому центрі Києва — осерді нашої держави, повинен бути, насамперед, справжнім прихистком Українського Духа. Натомість — це традиційне місце проведення
НЕ ХЛІБОМ ЄДИНИМ БУДЕ ЖИТИ ЛЮДИНА…
Національна портретна галерея «Українці в світі» слугувала просвітницьким цілям і була покликана зібрати, зберегти та ознайомити громадян України та зарубіжжя з особистостями — творцями української та світової історії, наголосити на особливій ролі вихідців з України у цивілізаційних процесах, продемонструвати їхній внесок у світову духовну скарбницю, пропагувати потенціал українського народу, виховуючи нові покоління українців у почутті власної гідності та пошануванні своїх національних цінностей та національних героїв…
Нам треба жити «в приявності образів наших безсмертних геніїв, бо це допоможе… удержувати наш дух, піднести нашу національну свідомість та наші культурні ідеали, допоможе скріпити фундамент нашої нації» (О. Архипенко).