Українське слово
Україна у світовій цивілізації
У центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім» відкрилася виставка «Свята Русь-Україна», присвячена 1020-рІччю хрещення Київської Руси. Організатор виставки — громадське об’єднання «За Помісну Україну!», за підтримки Міністерства культури і туризму України
Автор концепції проекту — голова ВО «За Помісну Україну!», народний депутат України Петро Ющенко, — зазначив:
— Виставка «Свята Русь-Україна» представляє духовних подвижників, починаючи від доби Київської Руси до сьогодення. Це початкова частина великого проекту «Українці у світі», мета якого — явити сучасникам видатних творців у різних сферах людської діяльности: духовній, державно-політичній, освітній, мистецькій, медичній, військовій, громадській та інших.
Український народ ствердив своє право бути творцем історії. Поступ України шляхом самоствердження не був ізольований від світової історії. Мало того — українці жили й творили не так для себе, як для інших народів. Традиція українського добротворення закорінена в агрокультурі, що набула розквіту в Трипільській цивілізації.
В історії виникали, розквітали й гинули царства, держави, імперії, засновані на агресії, жадобі до багатства, заздрощах до досягнень інших країн та народів. Не допомагали ні сила, ні натиск, ні хитрощі, оскільки не вистачало головного — бажання творити добро для всіх і впевнености у своїй правоті. Саме прагненням до спільного добра українська людина вже в кінці першого тисячоліття впевнено заявила про силу національного духу у власному духовному подвижництві, що здивувало й викликало захоплення народів Заходу. Чи не тому Ярослава Мудрого називали «свекром і тестем Європи»? Українські гени назавжди увійшли у європейський менталітет.
Канцлери, патріархи, міністри, кардинали, винахідники, поборники духу — їх сотні, народжених в Україні. Вони стали людським капіталом, інтелектуальним і генетичним ресурсом, живильною силою для інших країн і народів. Уявімо собі, якою потужною державотворчою нацією стали б українці, якби вся та сила була спрямована на власний саморозвиток!
Це особливо важливо знати нинішнім поколінням українців, яким належить здійснити свою історичну місію, реалізувавши свій творчий потенціал у духовно-культурній, соціальній, політичній, економічній сферах рідної Української держави і гідно увійти до світового цивілізованого співтовариства.
На виставці представлено ікони «Богоматір Печерська», «Собор Святих Києво-Печерської лаври», ікона «Дванадцять апостолів», ікони Святих апостолів, Святих подвижників Української православної церкви, які сприяли розквітові церковно-духовного життя в Україні та за її межами; українські ікони Божої Матері, що являлися людям у різних місцевостях України (ці ікони, зібрані у різних регіонах України, написані як іконописцями, так і народними майстрами). А також — унікальні гуцульські подорожні складні ікони ХVIII ст., багатометрові домашні іконостаси з Поділля і Полтавщини, домашні і церковні ікони з приватної колекції Ольги Богомолець. Відвідувачі мають змогу побачити аналой з Покровської церкви Нової Січі ХVIII ст. — єдину пам’ятку в Україні; хрест запрестольний Лаврської іконописної майстерні (ХІХ ст.), хрест дерев’яний, знайдений на Андріївській горі в Києві (ХІХ ст.), ікони Святих подвижників Української греко-католицької церкви, портрети духовних і світських осіб.
На виставці представлено Київську та Козацьку добу історії України в постатях, а також портрети видатних особистостей ХVIII — ХІХ ст. Привертають увагу портрети козацьких провідників, які ставали на захист українського народу, — Дмитра Вишневецького-Байди, Северина Наливайка, Івана Мазепи та інших. Окремо експонуються портрети декабристів та турецьких султанів, народжених українками, а також роботи художників Василя Тропініна, Сергія Васильківського, Миколи Ге, Євгена Буковецького, Івана Крамського, Івана Труша, Олекси Новаківського та інших, народні картини козаків-бандуристів. Народний художник Росії, виходець з України Василь Нестеренко презентує твори, присвячені Торжеству Православ’я.
Широко представлені на виставці портрети державних, політичних, військових діячів, космонавтів, спортсменів, представників освіти, культури, мистецтва, медицини.
Експонуються портрети з музейних фондів України, а саме: Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Національного музею історії України, Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, Національного музею медицини України, Вінницького художнього музею, Львівського історичного музею, Львівського музею історії релігії, Львівської галереї мистецтв, Чернігівського художнього музею, Національного художнього музею України, Дирекції художніх виставок України, Дніпропетровського історичного музею ім. Дмитра Яворницького, Дніпропетровського художнього музею, Українського Католицького інституту. Черкаська філія «Укрінбанку» надала портрети видатних історичних діячів Київської доби, написаних Данилом Нарбутом.
Крім музейних експонатів, відвідувачі мають змогу побачити факсимільні копії зображення князів та їхній родовід часів Київської Руси. Ці матеріали передані Державною історичною бібліотекою України, Одеською державною науковою бібліотекою ім. Максима Горького, Харківською державною науковою бібліотекою ім. Володимира Короленка.
До участи у підготовці виставки були долучені дипломатичні представництва України за кордоном, українська діаспора. Серію портретів написали наші співвітчизники — члени Національної спілки художників з усіх регіонів України.
Всеукраїнська виставка «Свята Русь-Україна» привернула увагу громадськости до історії України, становлення її державности, визначної ролі вихідців з України у цивілізаційних процесах, їхнього внеску у світову духовну скарбницю.
Олександр ВАКУЛЕНКО