Ми показуємо українську культуру за 2000 років, від Андрія Первозванного. З незапам’ятних часів на цих землях існувала цивілізація. Це переплетіння духовної і світської історії. Тут усі галузі нашої культури, всі сфери буття. З низки фактів, постатей визріло переконання, що наш народ зіграв значну роль у світовій цивілізації.
Це особливо важливо знати нинішнім поколінням українців, яким належить здійснити свою місію, реалізувавши свій творчий потенціал у
Архітектоніку сучасного світу спроможні скріплювати українці своєю мудрістю й силою свого духу».
Голова ВО «За помісну Україну!» Петро Ющенко. Матеріали з газети «Україна» (№ 7, 2008).
24 вересня відбулася поїздка 30 студентів АП факультету нашого університету до Києва, де вони мали змогу ознайомитися з експозицією в «Українському домі» «Видатні українці у світі». Разом із студентами виставку відвідали проректор університету Ю. Д. Сакара, заступник декана з виховної роботи АП факультету І. В. Григоренко, фотокореспондент В. М. Русиновський та директор музею НТУ «ХПІ» Г. В. Бистріченко.
Організаторами виставки стали Всеукраїнське об’єднання «За помісну Україну!» за підтримки Міністерства культури і туризму України. Автор концепції цього проекту — народний депутат П. А. Ющенко.
До складу виставки увійшли матеріали з фондів Національних музеїв та наукових бібліотек Києва, Львова, Вінниці, Чернігова, Дніпропетровська, Харкова, Одеси та інших міст. Експозиція складається з кількох розділів: православна церква, княжа, козацька доба, історія новітньої України. Окремо представлені портрети науковців, державних діячів, представників освіти, культури, спорту ХХ — початку ХХІ століття.
До участі у підготовці виставки були залучені дипломатичні представництва України за кордоном, українська діаспора. Серію портретів написали наші співвітчизники — члени Національної спілки художників України.
П’ять поверхів «Українського дому» займала експозиція, сотні картин, портретів. Саме через портрети українців — видатних творців духовної,
Експозиція «Свята
Окремі розділи були присвячені Київській та Козацькій епохам нашої державності, декабристам, турецьким султанам, народженим українками.
На п’ятому поверсі представлені портрети військових, державних, політичних діячів, космонавтів, представників освіти, медицини.
Виставка не була б повною без представлення видатних випускників та науковців нашого університету. Учасники поїздки до Києва, студенти, в першу чергу, ще раз пересвідчилися в тому, що їх Альма матер за різних часів виховувала достойних синів. Музей НТУ «ХПІ» надав свої матеріали, які доповнили загальну експозицію. Серед таких видатних особистостей вітчизняний корабельний інженер і льотчик Л. М. Мацієвич, який на початку ХХ століття розробив ряд підводних човнів. Успішно працював над питаннями теорії і практики авіації і створив проект гідролітака. Відомий у світі й розробник підводних човнів М. Й. Кваша, випускник Харківського політехнічного. Конструктори важких танків КВ та ІС та гусеничних машин спеціального призначення Ж. Я. Котін та І. Я. Трашутін уособлюють машинобудівну наукову школу НТУ «ХПІ». Були на виставці також представлені ректори нашого університету різних років. Знаковою фігурою для України є Віктор Львович Кирпичов — талановитий педагог і перший директор Харківського технологічного інституту та засновник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Він мав величезний вплив на розвиток вітчизняної науки і техніки, сприяв технічному прогресу, особливо в галузі машинобудування. Велику популярність серед інженерів і техніків мав розроблений ним курс «Опір матеріалів», який став підручником для багатьох поколінь інженерів. Михайло Федорович Семко — видатний учений і організатор вищої школи, відомий спеціаліст у галузі обробки металів, різання матеріалів і ріжучих інструментів. Велика його заслуга в розробці фізичних основ різання матеріалів інструментами із надтвердих матеріалів. Також плеяду ректорів і науковців ХПІ поповнив Микола Федорович Киркач. З його ім’ям пов’язане створення нових вузів на базі філій ХПІ. Особливий внесок зробив він у розвиток матеріальної бази вузу, будівництво корпусів. Як учений він очолив розробку навчальних посібників курсового проектування «Деталі машин. Розрахунок і проектування», провадив дослідження в галузі теорії і практичного використання муфт для приводів в машинобудуванні.
Відвідання виставки збагатило й мене особисто як музейного працівника. Я добре розумію, які натхнення й праця були вкладені у її підготовку. Бажаю організаторам успішного продовження їх благородної справи!
Автор: Г. Бистріченко
Фото: В. Русиновского