Коновал Пилип (25.03.1887, с. Кутківці Чемеровецького р-ну Хмельницької обл. — 03.06.1959, м. Халл, провінція Квебек, Канада) — військовий, кавалер найпочесніших військових нагород Великобританії і Канади за особливу відвагу під час бойових дій.
У молодості П. Коновал спочатку був землеробом, потім організував власну каменярню. У 1908 р. мобілізований в російське військо, де був інструктором рукопашного багнетного бою. Незважаючи на делікатну фізичну статуру, від природи був наділений незвичайною мужністю й героїзмом. За свої подвиги був нагороджений Георгіївським хрестом IV ступеня.
Відбувши військову службу в російській армії, П. Коновал у 1912 р. повернувся додому, але незабаром, щоб утримати сім’ю, змушений був поїхати на заробітки. У 1913 р. через Владивосток дістався канадського міста Ванкувер.
З початком Першої світової війни вирішив вступити до Канадського експедиційного корпусу, який згодом ввели до складу британської армії, що вела бойові дії проти кайзерівської Німеччини. 21 серпня 1917 р. капрал Пилип Коновал зі своїм артилерійським батальйоном опинився затиснутим у кліщі біля французького міста Ланс. Безперервний кулеметний вогонь ворога не давав змоги навіть підняти голови. Саме тут П. Коновал проявив свої героїчні риси — сам здійснив три вдалих вилазки до німецьких бойових позицій, в рукопашному бою знищив 19 ворожих вояків і три кулеметних гнізда. Фактично, П. Коновал один змінив ситуацію на цій ділянці фронту на користь британських військ.
Уже в своєму шанці, під час рапорту офіцерові, в його обличчя влучила випадкова куля. Відтоді довелось йому носити дві метелеві відзнаки: орден і кулю, одну — на грудях, а другу — на обличчі. Про подвиг Коновала писала преса. І ось, 15 жовтня 1917 р., перед Букінґемським палацом у Лондоні на великому військовому параді король Ґеорґ V, потискуючи невисокому на зріст подолякові руку, нагородив його Хрестом Вікторії — найвищою і найпочеснішою нагородою Британської імперії. При тому король сказав: «Ваш подвиг є найвідважнішим і непорівняльним у моїй армії. Прошу особисто прийняти мою подяку».
Цю відзнаку заснувала королева Вікторія у 1856 р. як найвищу нагороду за відвагу і хоробрість під час бойових дій у Британській імперії та країнах співдружності. Орден є одночасно найвищою військовою відзнакою Канади. Він відлитий із бронзи трофейної російської гармати, яку захопили анґлійці в останньому бою Кримської війни 1853—1856 рр. у Севастополі. Кожен хрест є іменним, із викарбуваною датою подвигу. Досі за понад 150 років цією відзнакою нагородили чи не тисячу вояків. Серед них тільки 94 — канадці. Власники цієї нагороди, за неписаною традицією, не вдягають інших бойових відзнак, бо Хрест Вікторії є доказом особливої хоробрості і не потребує іншого підтвердження. При зустрічі з кавалерами ордена англійські королі мусять вітатися і віддавати честь першими. П. Коновал — єдиний українець, нагороджений Хрестом Вікторії (Victoria Cross) /
Після тяжкого поранення Коновал служив і далі. Його ще не раз відзначали орденами. У 1919 р. він був нагороджений медаллю Перемоги (Victori medal), у 1920 р. — Британською військовою медаллю (British War Medal). Він був помічником військового аташе при посольстві Великобританії, служив у Канадському лісничому корпусі. Згодом, разом з іншими українцями, був у Канадському сибірському експедиційному війську, що його готували до боїв із більшовиками. Там його звела доля із Василем Енґельґардтом, нащадком поміщика, у якого служив Тарас Шевченко. Потім Коновал вступив до генерал-губернаторської піхоти в Оттаві.
Звільнившись почесно з армії, П. Коновал зазнав певних труднощів, зокрема проблем із здоров’ям, які в більшості були наслідками воєнних поранень. Але до 1928 р. він почав відбудовувати своє життя: записався до Генерал-губернаторської гвардійської піхоти в Оттаві та одружився вдруге у 1934 р. з удовою Жюлєт Ледюк-Оже (його перша дружина Анна і їхня дочка Марія пропали в Україні під час сталінського терору.) Завдяки старанням майора Мілтона Фавлера Ґреґґа, який теж здобув Хрест Вікторії і служив у Генерал-губернаторській гвардійській піхоті й приставом у Парламенті (1934—1944), П. Коновал одержав роботу молодшого доглядача в Палаті громад. Хоча ця робота була доволі скромною, але він був вдячний за неї в роки депресії. Згодом його призначили особливим сторожем Кімнати № 16, в якій прем’єр-міністр мав свій офіс. Інші могли оплакувати його низький стан, але сам П. Коновал мав оптимістичніше ставлення до життя.
У 1953 р. 360-й відділ Королівського канадського легіону в м. Торонто голосуванням обрав П. Коновала своїм патроном.
П. Коновал здобув ще одне відзначення, коли його запросили на церемонію в Лондоні з нагоди сторіччя з заснування ордена Хреста Вікторії.
25 червня 1956 р. Коновала та 300 інших солдатів з усього світу, які одержали Хрест Вікторії, запросили на чай, що його влаштував британський прем’єр-міністр сер Антоні Іден у Вестмінстері. 26 червня він узяв участь у параді в Гайд-парку, яку прийняли її Величність королева Єлизавета і принц Філіпп, після чого відбулося прийняття. На фотографії того часу Коновал сидить посередині переднього ряду канадців, які одержали Хрест Вікторії, герой серед героїв.
Пилип Коновал помер на 72 році життя. Його Хрест Вікторії та інші медалі були довірені Богданові Панчукові, канадському українському ветеранові, який служив у канадських військово-повітряних силах під час війни і який став керівним членом товариства канадських українських ветеранів. Ці медалі згодом придбав Канадський військовий музей, де вони досі знаходяться. Коновала поховав його полк з усіма військовими почестями з Української католицької церкви Івана Хрестителя на цвинтарі Нотр Дам в Оттаві. Його дружину, яка померла на 87 році життя, поховано поруч нього 3 березня 1987 р.
Героя Першої світової війни Пилипа Коновала в Канаді визнали національним героєм та покровителем елітного підрозділу війська — Легіону Онтаріо.
Kанадець українського походження, єдиний українець — кавалер Хреста Вікторії, найвищої та найпочеснішої нагороди за мужність перед лицем ворога, якою можуть бути нагороджені військові з країн, підлеглих Британській короні.
Є покровителем Відділення 360 (Відділення Коновала) Королівського Канадського Легіону в Торонто.
Героїзм Коновала
Коновалу було 28 років, і він виконував обов’язки капрала в 47 му Батальйоні Полку Британської Колумбії Канадських Експедиційних Сил в часі Першої Світової Війни. За виявлений героїзм під час Битви за висоту 70 в Ленсі (Франція) в період від 22-го Серпня до 24 серпня 1917, Пилип Коновал отримав Хрест Вікторії: No. 144039 A./Cpl. Filip Konowal, Can. Inf.
За видатні відвагу та командування відділенням під час наступу. Перед його відділенням стояло важке завдання зачистки бліндажів та кулеметних гнізд. Під його вправним командуванням відділення успішно придушило будь-який ворожий опір, завдавши ворогові значних втрат. В одному бліндажі він особисто заколов в рукопашному бою трьох ворогів та один атакував сімох інших у воронці, вбивши всіх сімох.
Під час наступу, кулемет на правому фланзі стримував просування, завдаючи відділенню значних втрат. Капрал Коновал кинувся вперед та ввірвався в дот, знищив кулеметну залогу та забрав кулемет із собою.
Наступного дня він знову самостійно атакував інше кулеметне гніздо, знищив залогу із трьох чоловік, кулемет та дот гранатами.
Він один знищив щонайменше шістнадцять ворогів, та доблесно бився протягом двох днів наступу аж до свого важкого поранення.
Нагороди та почесті
Хрест Вікторії Пилипу Коновалу був особисто вручений Королем Георгом V, разом із званням сержанта. Вручаючи нагороду, Король сказав: «Ваш подвиг є одним із найбільш мужніх та героїчних в історії моєї армії. Прийміть мою подяку за нього.»
«Your exploit is one of the most daring and heroic in the history of my army. For this, accept my thanks.»
Решта нагород Коновала:
Британська Воєнна Медаль (British War Medal) (1914—1920),
Медаль Перемоги (Victory Medal) (1914—1919),
Коронаційна Медаль Георга VI (George VI Coronation Medal) (1937),
Коронаційна Медаль Єлизавети II (Elizabeth II Coronation Medal) (1953).
Також він був представлений до російської медалі Георгіївського Хреста 4-го ступеня.
Королівський Канадський Легіон, відділення 360 (Відділення Коновала) в Торонто зробив його своїм покровителем в 1953. Легіон також сприяв створенню Нагороди Коновала, щорічного навчального ґранту в Канадському Королівському Військовому Коледжі.
Коновал помер в 1959 в Халлі, Квебек, у віці 72 роки. Похований на цвинтарі Нотр-Дам-де-Лурд, в Оттаві, в секції A, могила 502.
В 1996 надголівний камінь на могилі Коновала було замінено на стелу, меморіальні дошки відкрито в таких місцях:
у приміщенні Пішої Гвардії Генерал-Губернатора в Оттаві
у Відділенні 360 (Відділення Коновала) Королівського Канадського Легіону в Торонто
в арсеналі Королівського Вестмінстерського полку (полк Коновала) в Нью-Вестмінстері, Британська Колумбія.
у Меморіальному парку Село Україна, під містом Дофін, Манітоба.
у місці народження Коновала — с. Кутківці, Чемеровецького району, Хмельницька обл. Україна, 21 серпня 2000 р.
у Ленсі, Франція, зусиллями відділення № 360 Королівського Канадського Легіону м. Торонто та за сприяння муніципалітету Ленса, Асоціації Королівського Вестмінстерського полку та Українсько-Канадської Асоціації Громадських Свобод.
Медаль Хрест Вікторії
Медалі Коновала.
Канадський Музей Війни (Оттава, Канада) викупив Хрест Вікторії, що належав Коновалу, та інші його медалі в 1969.
Орден був очевидно вкрадений в 1970-х роках, та проданий в антикварну крамницю разом із кількома Гавайськими монетами в середині 1990-х. Власник крамниці вважав що орден є підробкою, оскільки напис на ньому: «For Valour», відрізняється від традиційного для Канадських Хрестів Вікторії Pro Valore латиною. Орден було віднайдено коли власник виставив його на торги Jeffrey Hoare Auction House в Лондоні, Онтаріо, в квітні, 2004. Він був вилучений поліцією, та повернутий у Музей Війни 23 серпня 2004, 87 років по часі нагороди.
Факти з життя Коновала
Коновал іммігрував в Канаду в 1913, залишивши в Україні дружину та дочку, котрим він обіцяв скоро повернутись. Як і мільйони українців того часу, він сподівався заробити трохи грошей на краще життя, та, коли вибухнула Перша Світова Війна, записався волонтером в оттавський 77-й піхотний батальйон, трохи пізніше його було перепризначено в 47-й батальйон Британської Колумбії.
На відміну від більшості канадських українців того часу, Коновал походив з тієї частини України, що на той час перебувала під владою Російської Імперії. Це несподівано йому допомогло, оскільки він був помилково ідентифікований як росіянин: оскільки більшість українців в Канаді того часу походило із Західної України що була під владою Австро-Угорської Імперії, вони вважались «австріяками» та потенційними ворогами. Тисячі українців було інтерновано в Канаді як «посібників ворога» та переміщено до 24-х концентраційних таборів, включаючи жінок та дітей, в період з 1914 до 1920 років.
Госпіталізований в Англії після свого поранення під час битви за Висоту 70, Коновал був призначений асистентом військового аташе посольства Росії в Лондоні (вочевидь, його помилкова ідентифікація як росіянина спричинилась до цього). Його служба на цьому посту мала наслідком його представлення до ордену Св. Георгія 4-го ступеня. Пізніше його було приписано до 1-го Канадського Резервного Батальйону, що був частиною Канадського Лісорубного Корпусу (Canadian Forestry Corps), пізніше Канадських Сибірських Експедиційних Сил. Він повернувся у Ванкувер, Британська Колумбія, 20 червня 1919 р.
Загалом капрал Коновал відслужив 3 роки та 357 днів в лавах Канадських Експедиційних Сил, як в Європі, так і Сибіру. Повідомляється, що понад 10000 канадських українців також відслужили в Канадських Експедиційних Силах в часі Першої Світової Війни. Уряд короля Георга V вже тоді відзначив, що в Канадському експедиційному корпусі у відсотковому відношенні до національного складу жителів Канади було найбільше саме українців.
Звільнений із почестями із збройних сил, Коновал намагався облаштувати своє післявоєнне життя, але давались взнаки його важкі поранення та психологічна травма нанесена війною. Його перша дружина та дочка зникли безвісти в сталінських концентраційних таборах.
Проживаючи в Оттаві, він заприязнився із майором Мілтоном Фоулером Ґреґґом (Milton Fowler Gregg), також кавалером Хреста Вікторії, командиром Пішої Гвардії Генерал-Губернатора. Той добився щоб Коновала найняли прибиральником в Нижню Палату Парламенту. Робота була хоч і скромна, проте бажана в роки великої економічної депресії, яка охопила Канаду в 1930-х роках. Якось його зауважив при роботі Прем’єр-міністр Канади Вільям Лайон Маккензі Кінґ і особисто назначив Коновала особливим наглядачем кімнати 416 — бюро прем’єр-міністра. На цій посаді Коновал пропрацював до своєї смерті.
Хоробрість Конвала вдруге було відмічено у часі королівського візиту в 1939 р. Король Георг VI подав йому руку під час церемонії посвячення Національного Воєнного Меморіалу в Оттаві, також його було нагороджено коронаційною медаллю.
В 1956 році газета Ottawa Citizen взяла в нього інтерв’ю. На запитання, як він ставиться до необхідності працювати прибиральником, Коновал відповів: «Я прибирав бруд в Європі із рушницею, а тут я його прибираю шваброю». На запитання, що було справжньою причиною його дій, що принесли йому Хрест Вікторії, він відповів: «Я мав так задосить стояння в траншеях по пояс в воді, що я сказав до себе: до пекла це все; та розпочав свою війну з німецькою армією. Мій капітан намагався мене застрелити, бо він вирішив що я став дезертиром.»
http://uk.wikipedia.org