Лише один із багатьох відгуків
Виставка величі розуму і духу українців у їхній боротьбі за волю
Перше враження — музика…
Мелодійно-духовна, яка умиротворяє, налаштовує відвідувача на вічне духовне мого народу. Виставка є підтвердженням трагічності й величності долі українців, особливо їхньої залежності від ненаситних сусідів. Вічної боротьби за незалежність від них! …
Воля!! … Така омріяна для українського народу, вона дуже часто нагадувала долю героя-страдника Петра Калнишевського (худ. полотно А. Кулакова «Дарування волі Петру Калнишевському»).
Шановна молодь, зупинись і схили голову перед цим героєм і магістром-художником, який асоціює Україну-страдницю із постаттю її патріота Петра Калнишевського. Така воля чекала і чекає всіх нас, якщо ми не отой «Хрест» (худ. А. Гайдамака), поставлений царицею над нашою вольністю, козацтвом. Вона супроводжуватиме нас не тільки в минулому, а й у майбутньому. «Недоспівана пісня Мазепи» (худ. В. Слєпченко) стане недоспіваною для наших нащадків.
Загляньте в історію і задумайтеся, співвітчизники, над словами наказного гетьмана Павла Полуботка, написаними царю-вседержителю Петру І: «Вступаючись за Вітчизну, я не боюсь ні скандалів, ні тюрми, і для мене краще найгіршою смертю вмерти, як дивитися на загибель моїх земляків» (послання імператору Петру І). Ці слова варто було б написати при вході до виставкового фонду.
Сумно і боляче стає за українців, які так і не можуть випростатись у своїй героїчній і такій тяжкій історії. Тільки щодо українців слова патріот і націоналіст наші сусіди асоціюють як синоніми з негативізмом. А вони «по-справжньому» люблять Україну за «кусень сала» та за те, що «гарно вбрана», як сказав великий Іван Франко.
Схилімо голови перед тими, хто вболівав, любив і боровся не тільки на словах, а й справами, кого закатували чи хто відбував покарання по 10, 18, 25 років в Орських степах, на Соловках і Колимі.
Відверто і патріотично, «по-національному» (як сказали би наші сусіди) звучала Божа проповідь з уст Святішого Філарета на честь святкування 900-ліття Золотоверхого Михайлівського собору.
Вдумайтеся у слова Йосифа Сліпого: «Моліться, працюйте, боріться! За збереження християнської душі кожної людини українського роду, за весь український народ!!!» А він теж за свою любов був покараний 18-річним ув’язненням.
Побажання організаторам виставки:
- Давати щоденну рекламу про те, що діє безкоштовно така виставка про українців.
- Транслювати почастково зали виставки.
- Продовжити термін експонування творів на час шкільних канікул.
- Зобов’язати колективи шкіл відвідати, просвітитися духом нашої великої історії. Дітям, залежно від віку, не всім і не все буде зрозуміле. Та зерно буде посіяне, і, як сказано в Євангелії, у доброму ґрунті обов’язково проросте.
- Підручники з історії, літератури тощо ілюструвати матеріалами з виставки.
Дякуємо організаторам виставки за їхню працю, творчу думку, за те, що вони справжні українці-патріоти, «націоналісти» своєї землі.
Многіє, Многіє, Многіє літа, Вам!
Слава Богу, що Ви ще є!
Благослови, мій Боже, Україну!
З’єднай в одно всі Київські церкви,
Замерлу нашу мову оживи,
Козацьку славу підійми із тліну…
Боже Великий! Україну храни!
СТУПНЯК Надія Гаврилівна
м. Харків
31.07.2008